Opactwo Sióstr Benedyktynek w Krzeszowie

Jak benedyktynki krzeszowskie Prezydenta witały!

wizyta-prezydenta-rp-andrzeja-dudy-w-krzeszowie

 

12 marca 2018r. Krzeszów Kamiennogórski gościł Najwyższego Dostojnika Rzeczypospolitej Polskiej – Pana Prezydenta Andrzeja Dudę. Także i my benedyktynki miałyśmy zaszczyt uczestniczyć osobiście w powitaniu Pana Prezydenta, który do nas nadjechał z Wrocławia, gdzie spotkał się z tamtejszą społecznością.

 

Klasztor nasz – odkąd Krzeszów zalśnił jako „Perła Baroku” – przyzwyczaił się do VIP-ów. Kiedyś miałyśmy zaszczyt gościć (śp. , śp.  już) v-ce premiera Gosiewskiego, czy też byłego dyrektora Radia Wolna Europa pana Nowaka – Jeziorańskiego. Teraz doczekałyśmy się szczególnego zaszczytu, choć zdajemy sobie sprawę, że główną przyczyną pobytu Pana Prezydenta w Krzeszowie był Cudowny Obraz Matki Bożej Łaskawej, a także rewelacyjny kompleks zabytków, jakim w całości jest byłe Opactwo cysterskie w Krzeszowie.

 

Delegacja naszych sióstr na czele z nasza Matką Przeoryszą udała się do zakrystii Bazyliki NMP i tam serdecznie przywitała Dostojnego Gościa gdy przybył, wraz z Ks. Biskupem Kiernikowskim ordynariuszem legnickim, Ks. Kanclerzem Lisowskim i osobami towarzyszącymi.

 

Ok. godz. 16.00 reprezentacja naszych sióstr z Matką Przeoryszą na czele udała się do zakrystii Bazyliki NMP i tam czekała na przyjazd Dostojnego Gościa. Gdy przybył, wraz z Ks. Biskupem Kiernikowskim ordynariuszem legnickim, Ks. Kanclerzem Lisowskim i osobami towarzyszącymi, został przez nas w tejże zakrystii serdecznie powitany (a nawet wyściskany!), po czym poproszono Pana Prezydenta o wpisanie się do księgi pamiątkowej klasztoru, a Matka Przeorysza ofiarowała Panu Prezydentowi dwa albumy: „Skarby lwowskie w Opactwie Benedyktynek w Krzeszowie” i „Polskie benedyktynki mniszki” (przedstawienie współcześnie istniejących klasztorów benedyktyńskich żeńskich w Polsce). Oczywiście z serdeczną dedykacją!

 

W sposób wyraźny Pan Prezydent był zachwycony niepowtarzalnym pięknem barokowej Bazyliki,
a w pewnym momencie westchnął z żalem: „Szkoda, że nie ma tu ze mną Agaty…”(Małżonki). Wobec takiego „dictum” zaprosiłyśmy Parę Prezydencką do naszego klasztoru na wypoczynek, gwarantując wszelka gościnność!

 

Po tym krótkim spotkaniu w zakrystii Pan Prezydent przeszedł przed ołtarz główny, gdzie modlił się z Ks. Biskupem Kiernikowskim przed Cudowną Ikoną Matki Bożej Łaskawej, po czym Ks. Biskup udzielił wszystkim obecnym błogosławieństwa.Potem miał miejsce jeszcze krótki pobyt w Mauzoleum Piastów Śląskich i powrót przez Bazylikę. Wtedy to – na cześć dostojnego Gościa – nasz organista pan Jała brawurowo zagrał na wspaniałych zabytkowych organach.

 

Pan Prezydent wraz ze swą świtą zwiedzili jeszcze pozostałe zabytkowe obiekty Krzeszowa, po czym odjechał do Kamiennej Góry na spotkanie z mieszkańcami tego regionu, które – jak się potem dowiedziałyśmy – zgromadziło licznych uczestników, a odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze. Delegacja naszych sióstr wróciła przejęta przeżytym spotkaniem, wraz z prezentem otrzymanym od Pana Prezydenta. Jest to akwarela przedstawiająca widok ogólny pałacu prezydenckiego w Warszawie, a która odtąd zdobić będzie klasztorny kapitularz.

 

Bóg zapłać Panie Prezydencie!

 

I niech Cię błogosławi Łaskawa Pani Krzeszowska!

 

Więcej zdjęć w Galerii

Zdjęcia udostępnione przez Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej